Najczęściej zadawane pytania

Przeczytaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące nzego programu: od przepisów prawnych poprzez proces wyboru rodziny goszczącej, aż do Twojego pobytu w USA i inne.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Daj nam znać, a udzielimy szczegółowych informacji!

Płeć*
Województwo*
Czy masz prawo jazdy?*

Masz jeszcze pytania na temat programu au pair? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Jeśli nadal nie znajdujesz odpowiedzi na swoje pytanie, skontaktuj się z naszym lokalnym biurem! Wystarczy do nas zadzwonić lub napisać.

Przepisy dotyczące programu

Czy mogę wyjechać do Ameryki na okres 3, 6 lub 9 miesięcy?

Zgodnie z wymaganiami Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych au pair muszą pozostać u rodziny goszczącej przez przynajmniej 12 miesięcy. Przepisy te dotyczą nie tylko Cultural Care, ale wszystkich agencji.

Ponad 40% naszych au pair przedłuża swój pobyt o kolejne 6, 9 lub 12 miesięcy, aby móc spędzić więcej czasu z rodziną goszczącą lub zwiedzić więcej miejsc w Ameryce.

Czy mam możliwość przedłużenia swojego pobytu w Ameryce?

Tak. Jako au pair zobowiązujesz się do pobytu w Ameryce przez co najmniej 12 miesięcy, ale możesz też przedłużyć swój pobyt o kolejne 6, 9 lub 12 miesięcy. Ponad 40% naszych au pair korzysta z tej możliwości!

Czy chłopcy mogą brać udział w programie?

Chłopcy są mile widziani w programie Cultural Care Au Pair! Musisz jednak pamiętać, że poszukiwanie rodziny goszczącej może trwać dłużej. Dlatego też musisz być szczególnie otwarty i zmotywowany oraz mieć duże doświadczenie w opiece nad dziećmi i w prowadzeniu samochodu. Podobnie jak w przypadku innych au pair im większe masz doświadczenie w opiece nad dziećmi, tym większe są Twoje szanse na akceptację w programie.

Co zrobić w przypadku, gdy mam już rodzinę goszczącą w Ameryce?

Jeśli znalazłaś już rodzinę goszczącą, skontaktuj się z naszym biurem w celu zapisania tej rodziny do programu. Dzięki temu będziesz mogła otrzymać oficjalną wizę J-1. Ponieważ zależy nam na Twoim zadowoleniu z programu, Twoja rodzina goszcząca zostanie przez nas dokładnie sprawdzona. Będzie musiała przejść naszą zwykłą procedurę, w tym przedstawić zaświadczenie o niekaralności.

Jaka jest różnica pomiędzy au pair a nianią?

„Au pair” to francuskie słowo tłumaczone jako „na równi”. Oznacza to, że au pair ma takie sama prawa, jak rodzina goszcząca. Au pair pochodzi z innego kraju, więc poprzez wymianę kulturową zarówno rodzina goszcząca, jak i au pair uczą się nawzajem o swoich zwyczajach i stylu życiu. Au pair musi mieć doświadczenie w opiece nad dziećmi, ale nie są wymagane od niej formalne kwalifikacje. W Ameryce program au pair jest regulowanym programem wizowym, który ogranicza wiek au pair do 18-26 lat oraz określa szczegółowo zasady dotyczące odpowiedzialności, godzin pracy i wynagrodzenia. Niania jest to zazwyczaj osoba, która zdobyła formalne kwalifikacje w opiece nad dziećmi. Najczęściej nie mieszka z rodziną i wykonuje więcej prac domowych, niż au pair.

Czym jest tygodniowe stypendium?

Wszystkie au pairs w USA otrzymują tygodniówkę bezpośrednio od rodziny goszczącej. Tygodniówka ta podlega opodatkowaniu. Kwota wynagrodzenia została ustalona przez Departament Stanu jako minimum $195.75. Rodziny goszczące mogą ustalić z au pair, że wynagrodzenie jest wyższe, jednak nie może to wiązać się ze zwiększeniem liczby godzin pracy (Maksymalnie 10 godzin dziennie; 45 godzin tygodniowo) lub propozycją wykonywania dodatkowych prac nie związanych z opieką nad dziećmi.

Proces aplikacji i poszukiwania rodziny

W jakim terminie po zaakceptowaniu aplikacji będę mogła wyjechać do Ameryki?

Potrzebujemy co najmniej 2-3 miesięcy, aby zaakceptować Twoją aplikację, znaleźć Ci rodzinę goszczącą i przygotować Cię do wyjazdu. Długość całej procedury zależy też od Twojego zaangażowania w proces aplikacji, wyboru rodziny i przygotowań do podróży. Jeśli jednak masz czas, możesz złożyć aplikację do roku wcześniej.

Kim jest osoba wystawiająca referencje dotyczące opieki nad dziećmi?

Osoba wystawiająca referencje dotyczące opieki nad dziećmi to osoba dorosła, które może potwierdzić Twoje doświadczenie w opiece nad dziećmi. Osobami takimi mogą być: rodzice, których dziećmi się opiekowałaś; wychowawca lub współwychowawca w szkole bądź przedszkolu, w którym odbywałaś praktykę; trener lub członek zarządu organizacji, w której pracujesz z dziećmi; przedstawiciel programu młodzieżowego, w którym uczestniczyłaś. Jeśli opiekujesz się rodzeństwem lub dziećmi krewnych, członkowie Twojej rodziny również mogą wystawić Ci referencje.

Kim jest osoba wystawiająca referencje personalne?

Osoba wystawiająca referencje personalneto osoba dorosła, która może potwierdzić Twoje przygotowanie do życia jako au pair w amerykańskiej rodzinie goszczącej. Rodziny goszczące są bardziej skłonne zaufać opinii osoby dorosłej w średnim wieku ze względu na jej doświadczenie życiowe, dlatego też nie powinnaś wysyłać referencji od znajomych lub osób w swoim wieku. Spróbuj zdobyć referencje od nauczycieli lub osób starszych, takich jak osoby publiczne z Twojego środowiska. Referencje osób, które są bardziej skłonne do wystawienia pozytywnej opinii na Twój temat, np. znajomi lub członkowie rodziny, nie są wiarygodne.

Ile referencji potrzebuję?

W sumie potrzebujesz trzech referencji od trzech różnych osób dorosłych, które nie są z Tobą spokrewnione. Przynajmniej jedna osoba z trzech powinna wystawić referencje dotyczące opieki nad dziećmi.

W jaki sposób Cultural Care sprawdza osoby wystawiające referencje?

Dzwonimy do każdej osoby, która wystawiła referencje dotyczące opieki nad dziećmi, i potwierdzamy informacje o zdobytym przez Ciebie doświadczeniu, w tym o przybliżonej liczbie godzin spędzonych na opiece nad dziećmi. Dzwonimy też do osób, które wystawiły Ci referencje osobiste.

Nie mam jeszcze prawa jazdy. Czy mogę złożyć aplikację?

Jednym z wymogów programu jest posiadanie prawa jazdy, nie możemy zatem zaakceptować Twojej aplikacji jeśli jeszcze nie zdałeś/-aś egzaminu. Polecamy jednak wypełnić ją w czasie kiedy oczekujesz na egzamin, abyś miał/-a możliwość szukania rodzinki goszczącej zaraz po tym jak uda Ci się uzyskać prawo jazdy. Ze względów bezpieczeństwa, jest niezbędne abyś był/-a doświadczonym, odpowiedzialnym kierowcą, który czuje się komfortowo prowadząc samochód.

Jak wygląda proces poszukiwania rodziny?

Mamy największy zespół ds. dopasowywania rodzin i au pair w Stanach Zjednoczonych. Podsuwamy Twoją aplikację rodzinie, która następnie decyduje, czy jesteś dla nich odpowiednią au pair. Rodziny mogą również szukać właściwej au pair samodzielnie poprzez naszą stronę w Ameryce lub poprzez swoje konto. Za każdym razem, gdy rodzina Cię wybierze, otrzymasz od nas wiadomość i dostęp do podstawowych informacji o tej rodzinie. Możesz skontaktować się z rodziną telefonicznie, poprzez Skype lub e-mail, aby ustalić, czy rzeczywiście do siebie pasujecie. Jeśli zdecydujecie, że do siebie pasujecie, to świetnie. Właśnie dokonałaś ostatecznego wyboru!

Życie jako au pair

Czy mogę zmienić rodzinę, jeśli nie będziemy się dogadywać?

Naszym priorytetem jest zadowolenie Twoje i Twojej rodziny goszczącej. Powinniście dać sobie czas, żeby się lepiej poznać. Czasami pomiędzy au pair a rodziną goszczącą występują konflikty ze względu na odmienność charakterów. W takich sytuacjach Cultural Care Au Pair zadba o to, żeby znaleźć najlepsze rozwiązanie dla obu stron.

Gdzie mogę poznać nowych znajomych?

Jest wiele sposobów aby nawiązać nowe znajomości podczas programu. Oto kilka z nich:

  1. W szkole treningowej dla Au Pairs będziesz uczestniczyć w zajęciach z au pairs z całego świata, które podróżują do USA w tym samym czasie co Ty.
  2. W ramach integracyjnych spotkań w Twojej okolicy. Lokalna koordynatorka programu przedstawi Ci inne au pairs, które mieszkają blisko Ciebie.
  3. Przez wirtualne miesięczne spotkania organizowane przez Cultural Care zespół w USA.
  4. Na zajęciach w lokalnym college'u lub na uniwersytecie, gdzie spotkasz studentów z Ameryki i całego świata.
  5. Poprzez swoją rodzinę goszczącą i wspólnoty, do których oni należą.
Czy będę mogła studiować?

W ramach wymagań programu au pair ustalonych przez Departament Stanu Stanów Zjednoczonych wszystkie au pair mają obowiązek zapisać się podczas swojego pobytu w Ameryce na zajęcia na uczelni wyższej. Jest to świetna okazja na poznanie ludzi w Twoim wieku, a zarazem zdobywanie wiedzy, która może Ci się przydać w przyszłości. Zajęcia, które wybrały nasze byłe Cultural Care au pair, obejmują takie przedmioty jak studia komputerowe, kultura amerykańska, języki obce oraz kursy opieki nad dziećmi. Pamiętaj, że program Twoich studiów musi być dopasowany do harmonogramu opieki nad dziećmi, który zostanie ustalony z wyprzedzeniem we współpracy z rodzicami goszczącymi.